گیربکس خورشیدی در چه جاهایی کاربرد دارد و استفاده میشود ؟ اگر بگوییم تکنیک هزار ساله اصول اولیه بسیاری از ابتکاری ترین پیشرفت های فنی این لحظه است دروغ نگفته ایم ! رباتیک ، چاپ سه بعدی و وسایل جدید حمل و نقل همه چیز مشترک دارند: اغلب آنها توسط این نوع گیربکس یا همان گیربکس سیاره ای استفاده می شوند. گروه صنعتی درویش به عنوان تهیه کننده و عرضه کننده گیربکس های خورشیدی ، این اطمینان را میدهد که اگر برای اولین بار با این محصول روبرو شوید ، جای شکی برای استفاده از آن نیست . زیرا تصمیم داریم که آن را برای همه به روشنی توضیح دهیم .

در این مقاله اصول گیربکس سیاره ای را مورد بحث قرار می دهیم.

Planetary gearbox چیست؟

گیربکس سیاره ای یک جعبه دنده با شافت ورودی و شافت خروجی است. از جعبه دنده سیاره ای برای انتقال بزرگترین گشتاور به صورت فشرده ترین شکل استفاده می شود (معروف به تراکم گشتاور).

توپی شتاب دوچرخه نمونه بارز مکانیزم چرخش سیاره است: آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه می توانید در چنین مرکز تفریحی قدرت و توانایی های زیادی کسب کنید؟ برای توپی سه سرعته ، از یک سیستم دنده سیاره ای یک مرحله ای استفاده می شود ، برای یک هاب 5 سرعته و 2 مرحله ای. هر سیستم دنده سیاره ای حالت کاهش ، اتصال مستقیم و حالت شتاب دارد.

از نظر ریاضی ، کمترین نسبت کاهش 3: 1 است ، بزرگترین آن 10: 1 است. با نسبت کمتر از 3 ، دنده های خورشید در برابر چرخ دنده های سیاره خیلی بزرگ می شوند. با نسبت بیشتر از 10 ، چرخ خورشید خیلی کوچک می شود و گشتاور افت می کند. این نسبت ها معمولاً مطلق است یعنی یک عدد صحیح.

کسی که جعبه دنده سیاره ای را اختراع کرده است ، معلوم نیست ، اما به طور عملکردی در سال 1490 توسط لئوناردو داوینچی توصیف شده است و قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است.

دلیل نامگذاری گیربکس سیاره ای چیست ؟

گیربکس سیاره ای به دلیل چگونگی حرکت دنده های مختلف به یکدیگر ، نام خود را گرفت. در جعبه دنده سیاره ای ما یک دنده خورشید (خورشیدی) ، دنده ماهواره ای (حلقه ای) و دو یا چند چرخ دنده سیاره ای را می بینیم. به طور معمول ، دنده های خورشید هدایت می شوند و بنابراین چرخ دنده های سیاره ای که در حامل سیاره قفل شده اند حرکت می کنند و شافت خروجی را تشکیل می دهند. چرخ دنده های ماهواره ای نسبت به دنیای خارج از موقعیت ثابت برخوردار هستند. این به نظر می رسد شبیه به منظومه شمسی سیاره ای ما است و از همین جا است که این نام به وجود می آید. آنچه کمک می کند این بود که از سازه های دنده باستانی بطور گسترده در طالع بینی برای نقشه برداری و پیگیری اجسام آسمانی ما استفاده می شد. بنابراین انجام چنین اقدامی بزرگ نبود.

در عمل ، ما اغلب از منظر استفاده از گیربکس های سیاره ای برای اتوماسیون صنعتی صحبت می کنیم. به همین دلیل است که ما دنده های خورشید را شافت ورودی ، چرخ دنده های سیاره و حامل محور خروجی و دنده ماهواره ای (یا چرخ دنده حلقه ای) می نامیم.

گیربکس خورشیدی در چه مکانهایی استفاده می شود ؟

در یک ربات برای افزایش گشتاور

در یک چاپخانه برای کاهش سرعت غلطک ها

برای موقعیت یابی دقیق

در دستگاه بسته بندی برای محصولات قابل تولید مجدد

برای انتقال های دقیق

و هر جایی که محدودیت مکان برای استفاده وجود دارد .

نحوه نصب گیربکس خورشیدی

آنچه که باید قبل از خرید گیربکس خورشیدی باید به آن توجه کرد

معیار خرید گیربکس سیاره ای چیست؟ پاسخ دادن به این سؤال دشوار است ، زیرا این امر به جایی بستگی دارد که دقیقاً از گیربکس استفاده می شود. اول از همه ، مشخصات اولیه (مانند: گشتاور ، واکنش مجدد ، نسبت) باید صحیح باشد ، اما پس از آن ثانویه (به عنوان مثال: مقاومت در برابر خوردگی ، میزان نویز ، ساخت و ساز) و سطح سوم (به عنوان مثال: زمان تحویل ، قیمت ، جهانی در دسترس بودن ، خدمات) مهم هستند.

اگر پاسخ این سوال ها را دقیق نمی دانید با ما تماس بگیرید . ما به سرعت و اغلب در همان روز ، با یک پاسخ سفارشی و یا پیشنهاد سفارشی پاسخ خواهیم داد. به این ترتیب ، شما هیچ وقت نگران تأخیر نخواهید بود ، ما هر گیربکس را از فروشگاه و سریع تر از هر کس دیگری تحویل می دهیم.

6 دلیل برای خرید گیربکس سیاره ای کوبله شده با الکتروموتور

 1. گشتاور در بیش از 3 دنده (چرخ دنده های سیاره ای) تقسیم می شود ، بنابراین گشتاور تقریباً 3 برابر از گیربکس “معمولی” است.
 2. عکس العمل کم ( بک لش کم )
 3. جمع و جور و در نتیجه بی تحرکی جرم کم
 4. راندمان بالا
 5. نسبتهای مطبق بین 3 تا 10 در هر مرحله

گیربکس با شافت خروجی ( شافت دار )

گیربکس سیاره ای با شفت خروجی صاف عنصر ایده آل برای دستیابی به اتصال مناسب به یک اتصال است. این به شما امکان می دهد حداکثر انتقال گشتاور را حتی در حالت معکوس بدست آورید.

فلنج ورودی گیربکس سیاره ای به صورت جداگانه با موتور سازگار است. واحد جمع و جور گیربکس سیاره ای با شافت خروجی و موتور موتور انعطاف پذیری شما را افزایش می دهد.

به دلیل عدم تحرک پایین شافت چرخشی ، گیربکس های سیاره ای با شافت خروجی بهترین راه حل برای بسیاری از کاربردهای پویا است. تطبیق پذیری گیربکس های سیاره ای با شافت خروجی حداکثر انعطاف پذیری را برای انتخاب محصول مناسب برای برنامه شما ایجاد می کند.

چرخ دنده های سیاره ای ، که می توانند باعث کاهش سرعت و گشتاور زیادی در یک بسته کوچک شوند ، دارای ویژگی های عملیاتی فراتر از قطارهای چرخ دنده ای با محور ثابت هستند.

چرخ دنده های سیاره ای ، با ساختار ذاتی و پوشش استوانه ای درون ذاتی ، اغلب به عنوان جایگزین جمع و جور برای گیربکس های استاندارد دنده و دنده استاندارد شناخته می شوند. مناسب بودن برای طیف گسترده ای از برنامه ها – از پیچ گوشتی های برقی گرفته تا قطارهای بولدوزر – این واحدها در شرایطی که فضا و وزن در مقابل کاهش و گشتاور نگران کننده هستند ، حریفان اصلی هستند. برای درک کامل عملکرد آنها ، به جزئیات نیاز دارید. بررسی ساخت و ساز و مکانیک سیستمهای سیاره ای ، برخی از عوامل کمتر بدیهی است که به مرحله اجرا در می آید.

شکل ظاهری گیربکس خورشیدی و دنده های آن

ابتدایی ترین شکل دنده های سیاره ای شامل سه مجموعه چرخ دنده با درجه های مختلف آزادی است. چرخ دنده های سیاره حول محورهایی که حول یک چرخ دنده خورشید می چرخند ، می چرخند که در جای خود می چرخد. یک چرخ دنده حلقه ای سیارات را در قسمت بیرونی متصل می کند و کاملاً ثابت است. تمرکز گروه بندی سیاره با چرخ دنده های خورشید و حلقه به این معنی است که گشتاور از یک خط مستقیم عبور می کند. بسیاری از قطارهای برق به راحتی صاف هستند ، و نبود شفت های افست نه تنها باعث کاهش فضا می شود ، بلکه نیاز به تغییر مسیر نیرو یا جابجایی اجزای دیگر را نیز از بین می برد.

در یک تنظیم ساده سیاره ای ، قدرت ورودی دنده های خورشید را با سرعت بالایی چرخانده است. سیارات ، که در فاصله محور مرکزی چرخش ، مش با خورشید و همچنین چرخ دنده ثابت قرار دارند ، بنابراین به محض چرخش آنها مجبور به چرخش می شوند. تمام سیارات بر روی یک عضو چرخان سوار ، به نام قفس ، بازو یا حامل سوار می شوند. با چرخش ناوگان سیاره ، خروجی گشتاور کم سرعت و پر سرعت را ارائه می دهد.

یک جزء ثابت همیشه ضروری نیست. در سیستم های دیفرانسیل ، هر عضو می چرخد. ترتیبات سیاره ای مانند این شامل یک خروجی منفرد است که توسط دو ورودی یا یک ورودی منفرد از دو خروجی هدایت می شود. به عنوان مثال ، دیفرانسیل که محور را در اتومبیل هدایت می کند ، چرخ دنده های سیاره ای است – سرعت چرخ ها دو خروجی را نشان می دهند ، که باید برای رسیدگی به گوشه ها متفاوت باشد. سیستم های سیاره ای چرخ دنده بول با همان اصل کار می کنند که سیستم های شافت موازی است.

حتی یک قطار دنده سیاره ای ساده دارای دو ورودی است. یک چرخ دنده حلقه ای لنگر ورودی ثابت از سرعت زاویه ای صفر را نشان می دهد.

طراحان می توانند با این موضوع “سیاره ای” عمیق تر حرکت کنند. قطارهای سیاره ای مرکب (بر خلاف ساده) دارای حداقل دو چرخ دنده سیاره ای هستند که در راستای همان شافت به هم متصل شده اند ، در حالی که مشغول چرخیدن با چرخ دنده های مختلف هستند با همان سرعت در حال چرخش و گردش هستند. سیارات ترکیبی می توانند تعداد دندانه های مختلفی داشته باشند ، همانند چرخ دنده هایی که به آنها مشبک می شود. داشتن چنین گزینه هایی امکان مکانیکی را تا حد زیادی گسترش می دهد و باعث کاهش بیشتر در هر مرحله می شود. قطارهای سیاره ای مرکب به راحتی قابل تنظیم هستند تا شفت حامل سیاره با سرعت بالایی رانندگی کند ، در حالی که اگر طراح این امر را ترجیح دهد ، از کاهش شافت خورشید جلوگیری می کند. نکته دیگر در مورد سیستم های سیاره ای مرکب: سیارات می توانند چرخ دنده های خارجی ثابت و دوار را به طور هم زمان با یکدیگر مشبک کنند ، از این رو یک دنده حلقه ضروری نیست.

ویدئو معرفی گیربکس سیاره ای

کاربردهای گیربکس خورشیدی

 • گیربکس میكسر صنایع آب و فاضلاب
 • میكسر صنایع معدنی
 • میكسر قیر
 •  خطوط نورد فولاد
 • گیربکس توربین بادی
 • گیربکس آسیاب خردكن مواد معدنی
 • گیربکس بال میل صنایع سیمان
 • گیربکس وینچ كشنده
 • گیربکس تیکنر
 • گیربکس بچینگ
 • گیربکس نورد
 • گیربکس رولینگ
 • گیربکس نوار نقاله
 • گیربکس کانوایر
مزایای گیربکس سیاره ای نسبت به هلیکال و حلزونی
 1. این گیربکس ها به دلیل تکنولوژی جدیدتری که در ان استفاده شده است و موجب افزایش سطح درگیری دنده ها شده که در اثر آن با کاهش فشار به دنده ها و افزایش عمر این گیربکس ها مواجه هستیم
 2. حجم کمتر این گیربکس ها به دلیل نحوه جای گیری دنده ها
 3. تعمیرات و نگهداری آسان
 4. دارای راندمان بالا حتی تا 98%
 5. لقی بسیار ناچیز به دلیل دقت بالا در ماشین کاری دنده ها ( بک لش )
 6. امکان کوپل بسیار ساده

گروه صنعتی درویش آماده ارائه هرگونه اطلاعات فنی و مشاوره ای و کاتالوگ گیربکس خورشیدی اعم از ایرانی و خارجی ، شهباز گیربکس ) اصفهان دورمتغیر ، STM ایتالیا ، Bonfiglioli و … می باشد

گیربکسهای خورشیدی قابل ارائه در گروه صنعتی درویش به شرح زیر است

گیربکس اصفهان دورمتغیر ، گیربکس رجیانا (Reggiana)

گیربکس STM ، گیربکس بونفیلیولی Bonfiglioli

گیربکس فلندر Flender ، گیربکس بروینی Brevini