گیربکس خورشیدی

مشخصات فنی گیربکس خورشیدی

اگر حوصله مطالعه کامل این مقاله را ندارید پیشنهاد میکنیم ویس زیر را گوش دهید 

گیربکس خورشیدی چیست

گیربکس خورشیدی چیست ؟

گیربکس خورشیدی با نام های مختلفی شناخته میشود . گیربکس سیاره ای ، گیربکس دنده خورشیدی ، گیربکس دنده ستاره ای ، گیربکس دنده سیاره ای و یا گیربکس خورشیدی کامپکت نیز معروف است . این گیربکس  شامل یک جعبه دنده با شافت ورودی و شافت خروجی است. از جعبه دنده سیاره ای برای انتقال بزرگترین گشتاور به صورت فشرده ترین شکل استفاده می شود (معروف به تراکم گشتاور) . 

گیربکس دنده خورشیدی شامل چند طبقه است که شامل یک تا چهار طبقه هست که میتوان از آن برای کاهش یا افزایش دور و حتی تغییر درجه نیز استفاده نمود . هر طبقه از گیربکس  دارای نسبت دور های ثابت است که هر طبقه دور ورودی را تحویل گرفته و بعد از تغییر دور به طبقه بعدی تحویل میدهد . گیربکس خورشیدی در بین گیربکس های صنعتی و دیگر مدل ها دارای بیشترین بهره وری است و از آن در صنایع مختلفی استفاده میشود . حتی از گیربکس سیاره ای در صنایع پمپ سازی نیز به عنوان نیروی ورودی به پمپ استفاده میشود 

از نظر ریاضی در گیربکس خورشیدی ، کمترین نسبت کاهش یک به 3 است و بزرگترین آن یک به ده هست ، که این نسبت کاهش برای هر طبقه است. با نسبت کمتر از 3 ، دنده های خورشید در برابر چرخ دنده های سیاره خیلی بزرگ می شوند. با نسبت بیشتر از 10 ، چرخ خورشید خیلی کوچک می شود و گشتاور افت می کند. 

 گروه صنعتی درویش به عنوان تهیه کننده و عرضه کننده گیربکس های خورشیدی ، این اطمینان را میدهد که اگر برای اولین بار با این محصول روبرو شوید ، جای شکی برای استفاده از آن نیست . زیرا تصمیم داریم که آن را برای همه به روشنی توضیح دهیم .

انواع گیربکس خورشیدی و برندهای تولیدکنندگان

گیربکس خورشیدی ایتالیایی

کشور ایتالیا یکی از کشورهایی است که در زمینه تولید گیربکس خورشیدی سابقه بسیاری دارد . به همین دلیل خیلی از صاحبان صنایع زمان خرید گیربکس خورشیدی به دنبال گیربکسهای خورشیدی ایتالیایی میگردند به

گیربکس خورشیدی لیمینگ
مقاله گیربکس خورشیدی چیست

جهت کسب اطلاعات بیشتر ، مشاوره رایگان و استعلام قیمت با کارشناسان فنی ما تماس حاصل فرمایید

کاربردهای گیربکس خورشیدی

 • گیربکس میكسر صنایع آب و فاضلاب
 • میكسر صنایع معدنی
 • میكسر قیر
 •  خطوط نورد فولاد
 • گیربکس توربین بادی
 • گیربکس آسیاب خردكن مواد معدنی
 • گیربکس بال میل صنایع سیمان
 • گیربکس وینچ كشنده
 • گیربکس تیکنر
 • گیربکس بچینگ
 • گیربکس نورد
 • گیربکس رولینگ
 • گیربکس نوار نقاله
 • گیربکس کانوایر
 • صنایع غذایی و کشاورزی
 • صنایع مکانیک و توربین بادی
 • صنایع شیمیایی و صنایع پلاستیک
 • صنایع معدن و صنایع سیمان
 • و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد.

مزایای گیربکس خورشیدی نسبت به دیگر مدل ها

 1. این گیربکس ها به دلیل تکنولوژی جدیدتری که در ان استفاده شده است و موجب افزایش سطح درگیری دنده ها شده که در اثر آن با کاهش فشار به دنده ها و افزایش عمر این گیربکس ها مواجه هستیم
 2. حجم کمتر این گیربکس ها به دلیل نحوه جای گیری دنده ها
 3. تعمیرات و نگهداری آسان
 4. دارای راندمان بالا حتی تا 98%
 5. لقی بسیار ناچیز به دلیل دقت بالا در ماشین کاری دنده ها ( بک لش )
 6. امکان کوپل بسیار ساده
 7. گشتاور 650 الی 500000 نیوتن متر
 8. طول عمر طولانی و دوام بیشتر
 9. صدای بسیار کم
 10. راندمان بسیار بالا تا 95%
 11. حجم بسیار کم حتی تا 41/ نمونه های مشابه
 12. تنوع دور 0.2 تا 500 دور در دقیقه
 13. تحمل بار عمودی و افقی بسیار زیاد بر روی شافت گيربكس های خورشيدی براي انتقال قدرت و معمولا كاهش دور خروجی نسبت به دور ورودی استفاده می شوند.
 14. اين گيربكس ها می توانند به طور مستقيم يا غير مستقيم به انواع موتورها (الكتريكی و هيدروليكی) متصل شوند.

اجزای گیربکس خورشیدی

1- دنده گیربکس

چرخ‌دنده‌ها در سیستم انتقال قدرت (transmission) شبیه به چرخ‌های موجود در یک سیستم پولی (pulley) و تسمه (belt) کمربند هستند. مزیت استفاده از چرخ‌دنده‌ها این است که دنده‌های چرخ‌دنده از لغزش جلوگیری می‌کنند.

2- پینیون

پینیون دنده کوچک وسط گیربکس میباشد که نیروی انتقال داده شده توسط کریر را به خروجی استیج منتقل میکند استیج گیربکس شامل کریر پینیون رینگیر میباشد.

3- کریر خورشیدی Carrier

کریر یک صفحه است که دنده های گیربکس روی آن نشسته و وظیفه چرخاندن دنده ها را دارد.

4- دنده رینگی

رینگر در واقع یک رینگ میباشد که سطح داخلی آن دنده خورده شده است. و مانند یک چرخدنده داخلی کار میکند.

5- پوسته گیربکس

دنده ها درون آن قرار می گیرند و جنس آن معمولا از چدن ریخته گری شده است.

دیگر مقالات ما : عملکرد گیربکس خورشیدی

      راهنمای انتخاب گیربکس خورشیدی

 

مکانیزم گیربکس خورشیدی

مکانیزم گیربکس خورشیدی

مشخصات گیربکس خورشیدی

گیربکس خورشیدی به دلیل چگونگی حرکت دنده های مختلف به یکدیگر ، نام خود را گرفت. در جعبه دنده سیاره ای ما یک دنده خورشید (خورشیدی) ، دنده ماهواره ای (حلقه ای) و دو یا چند چرخ دنده سیاره ای را می بینیم. به طور معمول ، دنده های خورشید هدایت می شوند و بنابراین چرخ دنده های سیاره ای که در حامل سیاره قفل شده اند حرکت می کنند و شافت خروجی را تشکیل می دهند. چرخ دنده های ماهواره ای نسبت به دنیای خارج از موقعیت ثابت برخوردار هستند. این به نظر می رسد شبیه به منظومه شمسی سیاره ای ما است و از همین جا است که این نام به وجود می آید. آنچه کمک می کند این بود که از سازه های دنده باستانی بطور گسترده در طالع بینی برای نقشه برداری و پیگیری اجسام آسمانی ما استفاده می شد. بنابراین انجام چنین اقدامی بزرگ نبود.

در عمل ، ما اغلب از منظر استفاده از گیربکس های سیاره ای برای اتوماسیون صنعتی صحبت می کنیم. به همین دلیل است که ما دنده های خورشید را شافت ورودی ، چرخ دنده های سیاره و حامل محور خروجی و دنده ماهواره ای (یا چرخ دنده حلقه ای) می نامیم.

این گیربکس ها قابلیت تحمل دور ورودی ماکزیمم 3500 دور در دقیقه را دارند و محدوده دور نرمال بین 800 تا 5 دور خروجی است همچنین قابلیت تحمل مقدار گشتاور 650 الی 500000 نیوتن متر و دوام و استحکام گیربکس های خورشیدی نسبت به بقیه گیربکس ها بیشتر میباشند.

محاسبات گیربکس خورشیدی

گیربکس و نحوه ی محاسبه گشتاور خروجی در آن را با استفاده از فرمول ذیل محاسبه می کنند

در این رابطه T گشتاور، P توان و n دور خروجی می باشد که واحد هر کدام از آنها را در زیر مشخص نموده ایم.

با داشتن گشتاور و اعمال فاکتور ایمنی از جداول مربوطه گیربکسها مورد نظر را انتخاب می کنید.

Τ= P x 955 / n² Τ

گشتاور : rpm] P]

توان : kw] n²]

دور خروجی : [rpm]

معیار خرید گیربکس خورشیدی چیست؟

پاسخ دادن به این سؤال دشوار است ، زیرا این امر به جایی بستگی دارد که دقیقاً از گیربکس استفاده می شود. اول از همه ، مشخصات اولیه (مانند: گشتاور ، واکنش مجدد ، نسبت) باید صحیح باشد ، اما پس از آن ثانویه (به عنوان مثال: مقاومت در برابر خوردگی ، میزان نویز ، ساخت و ساز) و سطح سوم (به عنوان مثال: زمان تحویل ، قیمت ، جهانی در دسترس بودن ، خدمات) مهم هستند.

اگر پاسخ این سوال ها را دقیق نمی دانید با ما تماس بگیرید . ما به سرعت و اغلب در همان روز ، با یک پاسخ سفارشی و یا پیشنهاد سفارشی پاسخ خواهیم داد. به این ترتیب ، شما هیچ وقت نگران تأخیر نخواهید بود ، ما هر گیربکس را از فروشگاه و سریع تر از هر کس دیگری تحویل می دهیم.

مقاله گیربکس خورشیدی چیست

جهت کسب اطلاعات بیشتر ، مشاوره رایگان و استعلام قیمت با کارشناسان فنی ما تماس حاصل فرمایید

طرز کار گیربکس خورشیدی چیست

 • کاهش دور خروجی :اگر چرخ دنده رینگی بچرخد و دنده خورشیدی در گیربکس ثابت باشد، دنده رینگی آهسته تر می شود به این حالت دنده دو نیز گفته میشود .
 • افزایش دور خروجی :که به دو روش زیر انجام میشود ؛
 • چرخ دنده خورشیدی ثابت بماند و دنده رینگی گیربکس حرکت کند این شرایط سبب افزایش سرعت می شود.
 • چرخ دنده رینگ
 • دنده عقب
 • خلاص

5 دلیل برای خرید گیربکس خورشیدی کوبله شده با الکتروموتور

 1. گشتاور در بیش از 3 دنده (چرخ دنده های سیاره ای) تقسیم می شود ، بنابراین گشتاور تقریباً 3 برابر از گیربکس “معمولی” است.
 2. عکس العمل کم ( بک لش کم )
 3. جمع و جور و در نتیجه بی تحرکی جرم کم
 4. راندمان بالا
 5. نسبتهای مطبق بین 3 تا 10 در هر مرحله

تقریبا به هر سایتی که مراجعه کنید قیمت گیربکس خورشیدی درج نشده است ولی ما این نوید را می دهیم که اولین وب سایتی هستیم که قیمت را ( ریال یا دلار ) درج خواهیم کرد

قیمت گیربکس خورشیدی

برای تعمیر گیربکس صنعتی به چه نکاتی توجه کنیم؟

سؤالی مهم و کاربردی که باید در هنگام انتخاب تعمیرکاری که قرار است تعمیر گیربکس صنعتی را به وی بسپارید، به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. نکات مختلفی به‌عنوان پارامترهای انتخاب تعمیرکار گیربکس صنعتی وجود دارد که سعی می‌کنیم به‌صورت خلاصه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها بپردازیم

تجربه؛ مهم‌ترین پارامتر انتخاب تعمیرکار

شما گیربکس صنعتی را که مربوط به کارگاه یا کارخانه‌ای فعال است و نیاز به تعمیر پیداکرده را به دست یک تعمیرکار می‌سپارید. مشخص است که یک تعمیرکار بی‌تجربه نمی‌تواند نیاز شمارا برطرف کند. تعمیرکاری که تجربه لازم در تعمیر گیربکس صنعتی نداشته باشد، نه‌تنها از پس برطرف کردن مشکل برنمی‌آید؛ بلکه ممکن است آسیب‌های جدی به دستگاه شما وارد کند.

هرچند ممکن است برخی افراد تازه‌کار نیز بتوانند از پس تعمیرات جزئی گیربکس صنعتی برآیند؛ اما بهتر است برای اینکه خیال خود را از بابت تعمیر گیربکس صنعتی راحت کنید، آن را به افراد حرفه‌ای بسپارید. مطمئن باشید افراد حرفه‌ای و باتجربه اگرچه هزینه بالاتری دریافت می‌کنند؛ اما در عوض با بهترین کیفیت ممکن کار را پیش خواهند برد.

قطعات اصل ضامن عمر بیشتر گیربکس

در تعمیر گیربکس خورشیدی اگر نیاز به تعویض قطعات شد، حتماً از محصولات و کالاهای باکیفیت استفاده کنید. قطعات اصل گیربکس خورشیدی  مربوط به شرکت تولیدکننده، بهترین گزینه برای جایگزینی است. اگر خودتان توانایی سر زدن به بازار و تهیه گیربکس رادارید، حتماً این کار را بکنید. تأکید می‌کنیم که برای کاهش هزینه تعمیر گیربکس صنعتی به‌هیچ‌وجه در دام خرید کالاهای بی‌کیفیت نیافتید. قطعات باکیفیت باعث بالا رفتن عمر دستگاه شما خواهند شد و درنتیجه سوددهی بیشتری برای شما خواهند داشت.

قطعات گیربکس خورشیدی 

3/5 ( 1 نظر )